Warning: Use of undefined constant PLUGIN_MYSEOSTATUS_LAST_CRON - assumed 'PLUGIN_MYSEOSTATUS_LAST_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fotoense/public_html/fotoonlineskolan.se/wp-content/plugins/myseostatus/myseostatus.php on line 975

Warning: Use of undefined constant PLUGIN_SEOBOOSTERPRO_LAST_CRON - assumed 'PLUGIN_SEOBOOSTERPRO_LAST_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fotoense/public_html/fotoonlineskolan.se/wp-content/plugins/seo-booster-pro/seo-booster.php on line 1731
Förbättra dina porträttfoton i Photoshop | FOTOonlineskolan Fototips, fotokurser i fotografering på distans

På FOTOonlineskolan hittar du fotokurser på distans i fotografering och bildbehandling. På sidan ”Nyheter” hittar du fototips!

Förbättra dina porträttfoton i Photoshop

0

Vill du få lite extra kontrast i dina porträttfoton? Vår grafiker och kurshållare i Photoshop Dick Judén här på FOTOonlineskolan visar i en video hur du kan enkelt efterbehandla ett porträttfotografi via färgkanaler och lagermask. Om du vill lära dig mer om Photoshop så har vi två introduktionskurser. Introkurserna är helt gratis och ger dig men om du vill ta dig vidare och vill ha en lärare vid din sida så börjar Ta kontroll över Photoshop – Grundlig Grund på onsdag nästa vecka.

Se filmen här!

Fotot som Dick använder är taget av fotograf Robert Hammar och författaren till artikeln. I kursen Ta kontroll över ditt porträttfoto får lära dig att ta liknande porträttbilder och i fotokursen Ta kontroll över din studiofotografering så får du lära dig om ljussättning, i studio eller on location.

Related Posts with Thumbnails

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!