Warning: Use of undefined constant PLUGIN_MYSEOSTATUS_LAST_CRON - assumed 'PLUGIN_MYSEOSTATUS_LAST_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fotoense/public_html/fotoonlineskolan.se/wp-content/plugins/myseostatus/myseostatus.php on line 975

Warning: Use of undefined constant PLUGIN_SEOBOOSTERPRO_LAST_CRON - assumed 'PLUGIN_SEOBOOSTERPRO_LAST_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fotoense/public_html/fotoonlineskolan.se/wp-content/plugins/seo-booster-pro/seo-booster.php on line 1731
Lightroom 3 gratis | FOTOonlineskolan Fototips, fotokurser i fotografering på distans

På FOTOonlineskolan hittar du fotokurser på distans i fotografering och bildbehandling. På sidan ”Nyheter” hittar du fototips!

Lightroom 3 gratis

0

Med Lightroom 3 beta 2 kan du använda ett nästan komplett bildredigeringsprogram helt gratis fram till sista juni 2010. Därefter är Adobe säkert helt klar med versionen och då kan du köpa en skarp licens på programmet för c:a 3,300 kr eller uppgradera LR2 för c:a 1,300 kr.

Förra betaversionen av Lighroom 3 kom i oktober 2009 och nu har man lagt till några nyheter i den senaste versionen. Du laddar hem programmet på Adobes hemsida.

Lightroom 3

Här ovanför har du en skärmdump av programmet. Loggan uppe till vänster i fönstret har jag lagt in via Redigera -> Inställning för identitetsplåt och aktiverat en “Egen” identitetsplåt. Jag valde därefter grafisk identitetsplåt och pekade därefter mot en genomskinlig blid (PNG). Tänk på att svart text kommer inte att synas om din identitetsplåt är genomskinlig. Välj istället en färg på texten som syns mot svart bakgrund. Spara bilden på identitetsplåten på din dator och ta inte bort den annars kommer den inte att dyka upp i programmet på nytt.

Mer nyheter om Lightroom 3 beta 2

Tack Jens som tipsade oss om Lightroom på Facebook.

Related Posts with Thumbnails

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!