Warning: Use of undefined constant PLUGIN_MYSEOSTATUS_LAST_CRON - assumed 'PLUGIN_MYSEOSTATUS_LAST_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fotoense/public_html/fotoonlineskolan.se/wp-content/plugins/myseostatus/myseostatus.php on line 975

Warning: Use of undefined constant PLUGIN_SEOBOOSTERPRO_LAST_CRON - assumed 'PLUGIN_SEOBOOSTERPRO_LAST_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/fotoense/public_html/fotoonlineskolan.se/wp-content/plugins/seo-booster-pro/seo-booster.php on line 1731
High Speed Sync med Canon Speedlite 580EX II | FOTOonlineskolan Fototips, fotokurser i fotografering på distans

På FOTOonlineskolan hittar du fotokurser på distans i fotografering och bildbehandling. På sidan ”Nyheter” hittar du fototips!

High Speed Sync med Canon Speedlite 580EX II

0

Med High Speed Sync inställd på blixten gör det möjligt för dig att ta blixtfoton vid väldigt korta slutartider från 1/200 sekund eller kortare. Du aktiverar funktionen bak på din Canon Speedlite 580EX II på knappen till vänster om ZOOM knappen (tredje knappen från höger under blixtdisplayen).

Blixtarna var placerade runt om hunden som du ser i diagrammet här nedan. Canons blixtsystem bygger på infraröd överföring av TTL-automatiken och den fungerar väldigt dåligt eller inte alls vid starkt solljus. För att kunna överföra TTL-informationen mellan kameran och blixtarna kan man använda TTL-kablar eller med radio som jag har gjort när jag tog foton på vår hund Diego. Pocket Wizard ControlTL gör det möjligt att överförra TTL-automatik med radiosignaler.

Solen hade jag ungefär klockan 10:30 och kameran vid klockan 6. Blixten till höger om kameran fungerade som huvudljus och var något starkare inställd än de övriga slavblixtarna. Det fick jag genom att ställa om ration på masterblixten som var monterad på kameran. Jag fotograferade med bländarförval (Av) och mina inställningar på kameran var bländare f/5,6, slutartid på mellan 1/8000-1/4000, och exponeringskompensationen var inställd på -1¾.

I fotokursen Ta kontroll över din Canon Speedlite får du lära dig allt från grunderna i blixtfotografering med blixtar från Canon till avancerade fototekniker som i den här artikeln.

Related Posts with Thumbnails

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!